Máte jiný problém? Vyberte...

Články

Plusy a minusy keto diety

Rozhodnutí pustit se do keto diety je důležité. Je to první krok ke zdravému životnímu stylu. Jednorázově shodit velká čísla na váze vám totiž může pomoc například v pohyblivosti. Vaše tělo si uleví a vy budete mít více energie a bude pro vás snadnější zapojit sportovní aktivitu. Ale to už předbíháte.Keto dieta jako taková je velmi radikální a není doporučováno ji dodržovat dlouhodobě. Maximální doba, kdyby příjem sacharidů byl omezený do 50 gramů na den by neměla trvat déle než jeden rok.

Většina lidí okamžitě na keto dietě ocení fakt, že můžete jíst zdánlivě nezdravá jídla. Jedná se o dostatek masa, vajec, rostlinné bílkoviny a také v omezeném množství mléčné výrobky. (pamatujte, že mléčné výrobky obsahují laktózu, která se počítá mezi cukry. Například jogurty nebo mléko obsahují velké množství laktózy a vy tak snadno překročíte svůj limit). Pokud tedy toužíte dávat si na snídani slaninu s vejcem, párek začátky oceníte. Jakmile si prohlédnete tabulku povolených potravin, zjistíte, že keto dieta je vcelku jednoduchá na pochopení. Sacharidy omezíte na minimum a nahradíte je tuky a hlavně bílkovinami. Mezi povolené potraviny patří například houby, brokolice a květák, veškeré maso, vejce, zelená zelenina jako saláty, papriky, celer (řapíkatý) a další. U ostatních potravin na které jste zvyklí si budete muset najít alternativu. Těstoviny se obvykle nahrazují těstovinami z kořene konjaku, které neobsahují prakticky nic. Z nápojů je třeba zaměřit se na vodu, čaje bez cukru a v pořádku je i káva. Slazené nápoje jsou pasé a nedoporučují se ani nápoje s umělými sladily. Ketózu (stav, kdy trávíte vlastní tuky namísto cukrů) tím sice neohrozíte, při velké konzumaci ale můžete své tělo zmást. Navíc umělá sladidla nejsou rozhodně nic, co byste chtěli zapojit do zdravého životního stylu.

Keto dieta funguje. Je rychlá a pravidla jsou jednoduchá. Ovšem přináší s sebou řadu omezení.

Pokud začnete s keto dietou, narazíte poměrně brzo na hlavní problém. Společenský život. Je prakticky nemožné najít restauraci, která vám připraví jídlo podle pravidel keto diety. Alkohol s výjimkou omezeného množství suchého vína je také pasé. Pokud tedy chcete vyrazit s přáteli do restaurace, budete tam nejspíš cucat skleničku vody. Mnozí lidé vzdají keto dietu hned na začátku kvůli keto chřipce. To je období, kdy tělo přechází na spalování ketonů namísto cukrů. Příznaky jsou podobné chřipce a mohou trvat i několik dní. Kdo vydrží déle, obvykle narazí na stereotypickou stravu. Receptů je sice mnoho, málokdy ale budete mít doma vše, co potřebujete. Abyste si uvařili podle pravidel keto-diety budete muset chodit častěji nakupovat. Opřít se můžete na hotové produkty od Ketomix, Ketodiet a dalších. Ovšem jejich škála je také omezená a chuťová paleta vás brzy omrzí.

Naše doporučení? Vyzkoušejte keto dietu po omezenou dobu - například dva měsíce. Shodíte velké množství kilogramů, naučíte se, které potraviny nejsou vhodné a budete se cítit lépe. Poté můžete přejít plynule na low carb stravu, která není tolik striktní, nabídne pestřejší paletu chutí a také poskytuje širší nabídku vitamínů, které byste při dlouhodobé keto dietě museli doplňovat uměle.

Přejeme vám hodně štěstí při vašich snahách o zhubnutí.

přidáno 2.8.2021