Máte jiný problém? Vyberte...

Články

Ketodieta: začátky

Už jsme vám v článku řekli, že ketonová dieta je jedna z těch reálných cest, jak shodit kila a nemuset při tom cvičit (tedy alespoň ze začátku). Taková dieta s sebou ale přináší mnohá úskalí. Pojďme si tedy říct, jak bude vypadat váš začátek.V zásadě máte 2 možnosti. Můžete to zkusit na vlastní pěst nebo můžete vyhledat pomoc specializovaných firem jako je Ketomix, Ketodiet, My Keto a dalších. Pokud si zvolíte cestu první a budete to chtít bez pomoci jejich produktů, bude vaše cesta o poznání složitější. Základem je totiž pravidelnost. Budete potřebovat mít připraveno 5 jídel denně, která budou všechny s nízkým nebo nulovým obsahem sacharidů a také budete potřebovat dostatečný zdroj proteinů. Na internetu najdete mnohé návody a recepty. Bude vás to tedy stát docela dost času a je možné, že právě kvůli časové náročnosti to nakonec vzdáte. Druhou možností je použití produktů těchto firem. Mají pro vás připravená jídla v prášku, která obsahují přesně to, co tělo potřebuje.

A nyní k praktické části. Dietu pro sebe i pro vás testuji. Protože jsem si nebyl jistý, zda budou produkty v prášku poživatelné, objednal jsem si na začátek pouze 1 týdenní balíček. Ten obsahuje proteinový koktejl, omeletu a polévku. V začátku je nutné omezit také kalorický příjem. Proto je dovoleno pouze 500 gramů zeleniny, 20 gramů ořechů a něco málo tuku na vaření na den.

Hned zkraje je jasné, že jediné, co bude použitelné bez úpravy je koktejl se zvolenou příchutí. Ten bude super jako rychlá snídaně nebo svačina. Polévky bude třeba doplnit zeleninou a kořením, omeletu něčím doplnit, jinak budete mít hlad. Zelenina je také nutná jako zdroj vlákniny pro správné fungování trávicího traktu. Je možné doplnit také psyliem.

Tak jako tak jsou začátky tvrdé. Pokud není tělo připravené pod odborným dohledem, bude náhlá změna pro organismus šokem. Připravte se na průjem, hlad a chvílemi trochu malátnost z nedostatku glukózy v krvi (dieta není v žádném případě vhodná pro diabetiky, alespoň ne bez dohledu). Dobré tedy bude začínat doma, během dovolené nebo delší pracovní pauzy. Do 3 dnů se dostaví stav známý jako ketonová chřipka. Ta ještě prohloubí symptomy, o kterých jsme mluvili. Můžete se navíc cítit, jako když na vás něco leze. Pokud ale vytrváte, máte se na co těšit. Jakmile symptomy odezní a vy se naučíte zařadit dostatek zeleniny do stravy, máte vyhráno.

5. den od začátku bylo již vše v pořádku. Trávení se vrátilo do fungujícího stavu, nedostatek energie pominul a co je hlavní, naprosto zmizel pocit hladu. Naopak najednou se zdá, že jídla jsou příliš blízko u sebe a vy musíte jíst, aniž byste měli hlad. Přitom hubnete. Přesně to je stav, kterého chcete dosáhnout.Během prvních týdnů je vhodné, držet striktní program. Úbytek váhy tak bude rapidnější. Počítejte, že první kilogramy jsou vesměs pouze vodou, kterou na sebe vážou sacharidy. Po započetí konzumace sacharidů se tedy voda zase do určité míry vrátí. Nenechte se ale odradit, protože velmi brzy začnete ztrácet i tuk.

A nyní k výsledkům. Během prvního týdne ztratilo mé tělo na váze 2,3 kilogramu. Co je ovšem podstatné je, že jsem vydržel tu nejtěžší fázi a mohu pokračovat dále v režimu, kde je možné ztratit minimálně 1 kilogram týdně bez sportu. Tuk se spaluje pouze na principu bazálního metabolismu. Proto je také klíčový přísun proteinu. Ten zásobuje svaly dostatkem živin, a ty pak mohou spotřebovávat energii. Čím více svalové hmoty je ve vašem těle, tím rychleji by mělo tělo spalovat tuky. Pokud máte diagnostickou váhu, která dokáže rozlišovat mezi jednotlivými druhy tkání, je vhodné si tyto údaje zaznamenávat pro udržení motivace. Stejně tak je vhodné se před začátkem diety vyfotografovat abyste mohli fotografie později srovnat a opět si zvednout sebevědomí.

Já budu zatím v dietě pokračovat za asistence produktů mnou zvolené firmy (opět opakuji, že fungují všechny na podobném principu) a rád vám poskytnu další zkušenosti z mého hubnutí.

přidáno 24.10.2019