Máte jiný problém? Vyberte...

Články

Ketodieta: průběh

Přicházím k vám s praktickými zkušenostmi v oblasti ketózy a ketonové diety. A opravdu hubnu. Kolik? Za první 4 týdny využívání ketózy jako nástroje k hubnutí jsem shodil 7,3 Kg (původní hmotnost 120 kg) a také 6 cm v pase. A k tomu jsem vůbec necvičil. Pouze jsem ve své sedavé práci dělal to, co vždy.

Už jsme si ukázali, jaký háček má začátek diety. Má to další háčky? Záleží, jak se na dietu budeme dívat. Do určité míry tu můžeme najít také marketingové triky.Pokud se rozhodnete při hubnutí využívat některé z produktů firem Ketomix, Ketofit, Prodietix, Ketodiet a dalších, nejspíš vás napadne, že jejich praktiky nemohou být přece 100 % upřímné. A vskutku je tu určitý aspekt, který je třeba mít na mysli.

Jak už jsem zmínil v článku minulém, ketózy můžete docílit vlastními silami. Produkty v prášku od těchto společností jsou nástrojem, jak si to udělat podstatně jednodušší. Pokud si prohlédnete programy hubnutí, které nabízejí, najdete všude podobný program – rozdělení do fází. První fáze obvykle nenabídne příliš mnoho škály. Konzumujete prakticky pouze jejich produkty. Druhá fáze nabídne 2 libovolná jídla a zbytek doplnění jejich produkty. V poslední fázi už budete natolik zkušení, že budete vědět, které produkty obsahují sacharidy a postupně budete přecházet na běžnou stravu. A právě ve fázích bych našel jediný háček.

Právě začátek diety je nejefektivnější. Díky tomu, že užíváte produkty pouze ze sortimentu těchto firem doplněné zeleninou, opravdu hubnete nejvíce. Proč? Snížili jste totiž nejen příjem sacharidů, ale také celkový kalorický příjem. Musíme se ale ptát, je to opravdu nutné? Diety nejsou nastavené podle individuálního vyhodnocení těla. Jsou pro všechny stejné. Stejný kalorický příjem tak bude mít 70kg žena stejně jako 150 kg muž. Najdete tu například omezení na vajíčka i maso. Ty jsou nahrazeny právě pokrmy v prášku, které nabízejí kompletní skladbu pro všechny lidi.Co z toho vyplývá? Pokud máte doma diagnostickou váhu a zjistíte, že máte větší svalovou hmotu (například u mě váží svaly téměř 70 kg), pak se nemusíte tolik omezovat. Protein bude svaly živit a ty budou potřebovat energii z ketonů, kterou poskytují látkově přeměněné tuky z vašeho těla.

Pokud budete dodržovat program, budete hubnout. Nebojte se ovšem být ke své dietě benevolentnější. To platí především pro ty, kteří i přes svou vysokou váhu disponují velkou svalovou hmotou. Tlouštíci opravdu často mají velmi rozvinuté svalstvo především v oblasti nohou. Nosí přece jen celou tuto hmotnost s sebou.

A tím se dostáváme k další výhodě ketonové diety založené na vyšším příjmu proteinu. Je tu menší riziko Jo-Jo efektu. Jo-Jo efekt vzniká tak, že při redukční dietě dojde k redukci svalů, které jsou hlavním konzumentem energie v lidském těle. Snížení hmotnosti je tak doprovázeno snížením spotřeby energie těla. Pokud potom navážete na stejný kalorický příjem jako před dietou, začnete nabírat. Ketonová dieta ale svalovou hmotu nesnižuje. Protein zajistí, že spotřeba svalů bude stejná i po dietě. Díky tomu nehrozí Jo-Jo efekt v takové míře.Ze stejného důvodu není doporučené během diety provozovat silové sporty. Došlo by k růstu svalů a zvyšování jejich hmotnosti. Přesto, že poskytovatelé diet říkají, že cvičení není nutné, je vhodné zařadit lehké kardio pro zvýšení spotřeby organismu. Hubnutí půjde i bez něj, ale můžete jej urychlit.

Přeji hodně štěstí ve vaší snaze zhubnout.

přidáno 31.10.2019