Máte jiný problém? Vyberte...

Články

Jak funguje ketóza?

O dietách se toho namluví hodně. Stejně tak je na trhu spousta přípravků, které slibují kde co. Faktem ale je, že diety stejně jako zázračné přípravky jsou založené na vědě, která je buď vyloženě lživá, nebo jsou účinky přeháněny. K tomu navíc údajné praktické studie obvykle nenabídnou více než 100 účastníků, často i méně. A to je pro vědecky založenou studii opravdu málo.



Situace se ale zlepšuje. Proč? Lidé se začínají více zajímat o to, co do svého těla dávají a chtějí vědět, jak tělo funguje. Své zkušenosti pak mezi sebou sdílí na internetu. I díky tomu se začínají vyskytovat metody hubnutí, které nejen že mají opravdu silný základ vědecký, ale také obrovskou skupinu lidí, kteří vykazují výsledky nezávisle na nějaké firmě, která vyvíjí konkrétní produkt.

Ketogenní dieta je právě jednou z nich. Jak tedy funguje? A funguje vůbec?

Pro pochopení je třeba znát, jak funguje látková přeměna v lidském těle. Popíšeme vám to velmi zjednodušeně, protože proces přeměny je strašně složitý a bez doktorátu v biochemii byste neměli šanci mu porozumět. Lidské tělo potřebuje energii. Tu získává samozřejmě ze stravy. Pro fungování těla i mozku je klíčová glukóza. Glukózu získáváme příjmem potravy s obsahem sacharidů. Může se jednat o jednoduché cukry (obsažené v cukru, ovoci...) nebo složitější formy (brambory, těstoviny, rýže). Běžná lidská strava bez omezení obsahuje denně 40 – 50 % sacharidů v různé formě. Je to primární energie, kterou tělo spotřebovává a potřebuje ji i mozek. Dokud má tělo dostatek glukózy, nepotřebuje další energii ze zásob. Pokud energie získáme nadbytek, začne ji tělo přeměňovat na zásoby. Pokud pak energie bude méně, začnou se spotřebovávat přeměnou z dalších zdrojů.

Ketonová dieta je taková, která omezuje příjem sacharidů ze stravy dlouhodobě pod 5 % denního příjmu. Stále budete přijímat potravu, ale z velké části ji budou tvořit především tuky a bílkoviny. Jakmile tělo spotřebuje veškerou glukózu, kterou ke svému fungování potřebuje, začíná stav, který se nazývá ketózou. Tělo začne produkovat náhradu glukózy ve formě ketonů. To je opět zjednodušené. Ovšem na tyto látky může mozek bez problémů fungovat, a i tělo začne tyto látky spotřebovávat jako energii pro svůj provoz. Tyto látky získá tělo přeměnou tukových buněk. Celý tento proces probíhá v játrech. I proto je dieta nevhodná pro lidi, kteří mají problémy s játry. Jejich činnost bude zvýšená. Přechod z běžného stavu, do stavu ketózy je často doprovázen nepříjemnostmi, které se označují jako ketonová chřipka. Příznaky nastanou během 2-3 dní od omezení příjmu sacharidů a běžně vymizí za 2 dny. Výsledkem je samozřejmě primární spotřeba tukových zásob. V prvních dnech tělo ztrácí vodu, kterou na sebe v těle vážou sacharidy. Postupně se ale úbytek hmotnosti projeví i v tukových zásobách.



Pokud je to tak jednoduché, proč to nedělá každý? To je dobrá otázka. Odpovědí je, že dodržovat ketonovou dietu je velmi složité. Proces transformace je náročný. Pokud jste stále v pohybu, nemáte možnost si dát jakékoliv jídlo venku. Vše si musíte připravovat a sami zvážit, co můžete přijmout. Není možné si dát prakticky žádnou běžnou přílohu. Je nutné se vyvarovat většině alkoholických nápojů a nemůžete dokonce ani věci, které jsou běžně považovány za zdravé jako jsou luštěniny, mrkev nebo veškeré ovoce.

A zde přichází na řadu firmy, které se specializují na vývoj speciálních produktů. Ačkoliv můžete začít dodržovat dietu samostatně a zaměřit se na konzumaci masa, vajíček, mléčných produktů a vybrané zeleniny, běžný smrtelník při náročném dni na toto nemá čas. Firmy jako Ketomix.cz, Ketofit.cz, MyKeto.cz, Ketodiet.cz a další připravily produkty ve formě prášku, které připraví i absolutní antitalent během minut. Obvykle nabízejí i služby výživových poradců, speciální recepty obsahující jejich produkty, které vám stravu trochu oživí a také komunitu lidí, kteří se snaží dosáhnout stejného cíle, jako vy. Jejich produkty nejsou levné. Domníváme se, že ideální je zvolit kombinaci běžné stravy a stravy od těchto firem. Je těžké rozlišit, kde končí věda a začíná marketing. Kde je hranice, už necháme na vás a vašich penězích.

přidáno 8.10.2019